در تلگرام همراه "دنیل تیسو" باشید

دنیل تیسو، برند لوکس پوشاک آقایان

برند لوکس پوشاک آقایان

کفش ها تابلوی شخصیتی افراد هستند

کفشLoafers

روانشناسان دانشگاه کانزاس با بیان نظریه ای ادعا کرده اند که می توان از نگاه کردن به کفش های افراد مختلف پی به نوع شخصیت و شیوه ی رفتاری آن ها برد. آن ها به این نتیجه رسیده اند که سبک، ارزش، رنگ و شرایط ظاهری کفش می تواند تصویری از احساسات و ویژگیهای سیاسی و فردی اشخاص را منتقل کند. آن ها همچنان مدعی شده اند که از روی کفش های افراد مختلف می توان حدس زد که صاحبان کفش از نظر رفتاری درون گرا هستند یا برون گرا.

اگر حتی این ادعا به این شکل هم دارای معنا و واقعیت نباشد باز هم کفش ها سرنخ های غیر کلامی متصل به شخصیت افراد هستند که پیامهای نمادینی را به مخاطب منتقل می کنند، بنابراین برای تاثیر پذیری دیگران از شما باید دانسته هایتان را در مورد کفش پیش از انتخاب مناسب به اندازه ی کافی ارتقا دهید.

در این مقاله سعی کردیم آنچه را که در مورد کفش باید دانست را به شرحی مختصر و کافی بیان کنیم.

کفش:

کفش واژه ای پارسی معادل Shoe در زبان انگلیسی است و به پا افزاری که برای محافظت از پا در مقابل آسیبهای محیطی استفاده می شود اتلاق می گردد.

به سازنده و تعمیر کننده ی کفش،کفشدوز یا کفشگر گفته می شود که واژه ی پارسی صحیح است و کفاش بر وزن صراف کلمه ای است که از ماده ی فارسی بر وزن عربی ساخته اند.

بدو گفت کفشگر: کِــاِی خوب چهر

نرنجــی بگـویـی به بــــوذرجُـمـهــر

(فردوسی)

تاریخچه ی کفش

shoe9به طور یقین از ابتدایی ترین ساخته های دست بشر هوشمند به عنوان پوشش می توان از کفش نام برد که قطعا با آن چیزی که امروزه ما به این عنوان از آن استفاده می کنیم تفاوتهای فاحشی داشته است.

oldest_shoe_details.dtقدیمی ترین کفشی که تا به امروز توسط باستان شناسان کشف و ثبت گردیده، به وسیله ی گروهی از آن ها در غاری از نواحی ارمنستان بوده که باجنس چرم و با عمری تخمین زده شده متعلق به حداقل پنج هزار سال پیش است.این کفش به طور یقین چند صد سال قدیمی تر از کفش هایی است که در وسایل مرد یخی موسوم به اتزی پیدا شده است.

قدیمی ترین کفش کشف شده

مدل کفش های معروف تاریخ:

صندل مصری: این نوع صندل ها که در دونوع نوک تیز و نوک گرد تولید می شده، با قدمتی برابر ۱۲۰۰سال قبل از میلاد مسیح از قدیمی ترین و معروف ترین ها هستند.

کفش یونانی: این کفش ها به صورت لا انگشتی تولید می شد که توسط سربازان و مردان آزاد در ۱۰۰۰سال پیش از میلاد مسیح در یونان استفاده می شد.

بادوکای هندی: قدیمی ترین نوع کفش در هندوستان است که به زمان پیش از راما و ودا باز می گردد.

لیلی فوت چینی: با توجه به اینکه داشتن پاهای کوچک در چین نشانه ی زیبایی محسوب می شد، اغلب کوچکتر ازاندازه ی پاهای معمولی بودند.

کفش های سنتی ایرانی:

کفش های قدیمی ایرانی با نامهای: چاروق، گیوه، نعلین، اروسی، سگکی، صندل، قندره و دهان دولچه ای خوانده می شدند.

انواع کفش:

کفش ها معمولا در سه دسته ی اصلی زنانه، مردانه و بچه گانه تقسیم بندی می شوند.کفش ها را میتوان طبق روشهای مختلفی طبقه بندی کرد، برای نمونه از لحاظ ظاهر و شیوه ی محکم شدن آن در پا مانند: سگک دار، بندی و بدون بند و یا براساس جنس کفش مانند: چرمی، کتانی، ورنی، پلاستیکی ویا حتی چوبی.

کفش ها را حتی می توان براساس کاربرد آن ها دسته بندی کرد مانند: معمولی، مجلسی، ورزشی، غیر رسمی و صنعتی و کفش های خاص مانند طبی و باله.

کفش های معمولی

طیف گسترده ای از کفش ها، برای استفاده ی روزمره و عمومی یا رسمی افراد مختلف طراحی و ساخته می شوند. این کفش ها اغلب دارای زیره ای ضخیم ورویه ای نرم تر چرمی و یا مصنوعات مشابه چرم هستند. ممکن است رویه ی کفش کاملا پوشیده یا نیمه پوشیده باشند به گونه ای که پاها از درون آن دیده شود.

نمونه هایی از کفش های روزمره:

کفش آکسفورد: به کفش های چرمی بندی با نوک کشیده گفته می شود.

کفش دربی: کفشی شبیه به آکسفورد با رویه ی یک دست و نوک پهن است.

کفش کلارک: گروهی از کفش های چرمی بی بند با رویه ی بلند و پاشنه ی تخت که حالتی غیر رسمی و راحتی دارند.

کفش رویه کوتاه: کفش های بدون بند و راحتی شبیه به کفش کلارک با رویه ی کوتاهتر که انواع زنانه ی آن محبوب تر هستند.

کفش سگک دار: عمده ی کفش هایی که به جای بند در آن ها از سگک استفاده شده است.

کفش قیصری: در ایران گونه‌ای کفش چرمی مردانه و بندی با پاشنه بلند و نوک باریک و کشیده و اغلب به رنگ سیاه با عنوان کفش قیصری شناخته می‌شود.

قسمتهای مختلف کفش:

Picture1

Heel Cap= درپوش پاشنه

Heel= پاشنه

Quarter= یک چهارم

Top Piece= قطعه ی بالای پاشنه

Eyelets= حلقه ی بند

Throat= گلوگاه

Vamp= رویه

Welt= مغزی

Topline= خط بالایی

Shoelaces= بند کفش

Tongue= زبانه

Toe Cap= پنجه ی پا

کفی داخلی قابل تعویض: لایه ای نازک از جنس چرم که برای گرفتن ضربه ی ناشی از قدم برداشتن و نرم کردن در داخل کفش گذاشته می شود.

مغزی کفش: باریکه ی چرمی نوار مانند که میان زیره و رویه ی کفش چسبانده یا دوخته می شود.

توکاری: کاغذ یا موایی که برای ضخیم تر کردن زیره، میان کف و زیره چسبانده می شود.

پاشنه: قسمتی برجسته که قسمت پایینی تخت بیرونی قرار می گیرد.

زیر پاشنه : قسمت سختی که در زیر پاشنه چسبانده می شود.

گتر: پوششی که برای جلوگیری از ورود برف به کفش روی کفش بسته می شود.

ساق پوش : پوششی از چرم یا جیر که قسمت پایین ساق و بالای کفش را می پوشاند.وظیفه ی اصلی آن ممانعت از ورود برف به کفش است ولی گاهی توسط سوارکاران و نظامی ها نیز جهت رسمی تر کردن لباس فرم استفاده می شود.

اهمیت کفش : پا . . . قلب دوم انسان . . .The latter heart

چینیان قدیم در گذشته به پا اهمیت زیادی می دادند و از آن به عنوان قلب دوم یاد می کردند. آن ها نقاط مشخصی از کف پا را با یکی از حواس پنجگانه مرتبط می دانستند، مثلا منطقه بین انگشت سوم تا پنجم را با چشم و پنجه ی پا را با عصب سیاتیک ارتباط می دادند. در پیشینه ی فرهنگ پارسی نیز از نقش کفش مناسب و راحت در ادبیات کهن نیز یاد شده است، مانند این بیت از سعدی که می فرماید:

تهی پای رفتن به از کفش تنگ

بلای سفر به که در خانه جنگ

نشان از اهمیت انتخاب کفش مناسب و آزاری که کفش های نامناسب می تواند به پا برساند در ریشه ی تفکرات نیاکان ما دارد.

خون حاوی اکسیژن در بدن انسان به وسیله ی پمپاژ از طریق بطن چپ به قسمتهای مختلف بدن منتقل می شود و پس از اینکه گردش کاملی تا انتهایی ترین و دورترین مویرگهای موجود داشت، پس از پیمودن تمامی نقاط بدن از طریق وریدهای منتهی به دریچه های معروف به لانه کبوتری مجددا وارد قلب شده و در چرخه ی اکسیژن رسانی قرار می گیرد.

پای انسان به عنوان دورترین قسمت در بدن او نسبت به قلب، در این گردش مجدد از طریق سیاهرگهای منتهی به دریچه ی یاد شده نقش به سزایی ایفا می کند.

پای آدمی دارای استخوان های ظریف و بیشتری نسبت به سایر اندامهای بدن می باشد که باتوجه به نقطه ی قرار گیری آن در معرض خطرهای محیطی مانند سنگهای تیز و بران یا زمینهای داغ و سوزان، نیاز به محافظت ویژه ای خواهد داشت.

مهمترین مطلب در مورد پوشیدن کفش که اصلی ترین وظیفه اش حفاظت از پاها در مقابل آسیبهای بیرونی است این است که با پوشیدن کفش نامناسب باعث صدمه زدن به این عضو حساس و حیاتی نشویم.

متخصصان به صورت یکپارچه معتقدند که بهترین و مناسب ترین کفش برای حفظ سلامتی پا کفشی است که از شکل طبیعی پا طبعیت کند و از قوسهای پا حفاظت نماید، باید در قسمتهای تخت کفش و پنجه های پا انعطاف پذیر باشد. این خصوصیات معمولات در تمامی کفش های ورزشی دنبال می شود.

انتخاب کفش مناسب:

همیشه کفشی را خریداری کنید که با فرم طبیعی پاهای شما مطابقت داشته باشند و از خرید کفش هایی با سایز کوچکتر از پاهای خود به شدت پرهیز کنید.

پاها به طور طبیعی در ساعات انتهایی روز اندکی ورم می کنند و سایز آن ها افزایش می یابد، به همین جهت بهترین زمان برای انتخاب کفش بعد از غروب آفتاب است.

سایز پاهای شما بسته به نوع فعالیت، افزایش سن، تغییر وزن ویا حتی در دوران بارداری تغییر می کند، بنابر این به سایز پیشین پاهای خود اتکا نکنید.

سایزهای درج شده بر روی کفش ها ممکن است بسته به تولید کننده آن ها متفاوت باشند، پس از روی اعداد و ارقام خرید نکنید وهمیشه انتخاب مناسبی را داشته باشید که کاملا با سایز پای شما همخوانی دارد.

در نظر بگیرید که در اغلب افراد سایز پاهایشان متفاوت است پس سایز پای بزرگتر پا را ملاک قرار دهید

به امید سازگار شدن کفش ها با پای خود و اندازه شدن آن ها پس از مدتی خرید نکنید زیرا ممکن است با استفاده از کفش های تنگ دچار آسیبهای جبران ناپذیری شوید.

سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که کف محکم و قابل انعطافی را داشته باشند و در عین حال وزنش متعادل و سبک باشد.

کفش هایی که کفشان آجدار باشد دارای ایمنی بیشتر هستند.

هرگز کفش های پاشنه بلند را در طولانی مدت استفاده نکنید.

خانمها باید دقت کنند موقع امتحان کفش پاشنه ی پایشان نباید درون کفش بلغزد.

در مورد انتخاب کفش های پاشنه بلند سعی کنید از پاشنه های بالای ۴ سانت و نوک تیز استفاده نکنید، اینگونه پاشنه ها علاوه بر اینکه خطر لغزیدن و به زمین خوردن را به همراه دارند در طولانی مدت باعث کمر درد و زانو درد و بیماریهای اینچنینی می شوند.

و در آخر به خاطر داشته باشید که هزینه کردن در مقابل خرید یک کفش خوب ارزشی معادل سلامتی شما را دارد.

کفشهای دنیل تیسو
خرید آنلاین کفش های دنیل تیسو

مطالب این مقاله به علت اصلی بودن و نگارش اولیه با استفاده از منابع معتبر می توانند به عنوان منبع و مرجع استفاده شوند.

انتشار قسمتی از متن یا تمامی مطالب این مقاله با ذکر منبع بدون اشکال است.

گردآوری و نگارش:

واحد آموزش و فن آوری دنیل تیسو

کفش و هر آنچه راجب آن است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.