در تلگرام همراه "دنیل تیسو" باشید

دنیل تیسو، برند لوکس پوشاک آقایان

برند لوکس پوشاک آقایان

فرهنگ لغت دهخدا: کرک [ ک ُ ] (اِ) پشم نرمی را گویند که از بن موی بز بروید و آن را به شانه برآورند و ریسند و شال و امثال آن بافند و از آن تکیه و نمد و کلاه و کپنک و مانند آن هم بمالند. کرک کشمیر که به تنهایی کشمیر (Cashmere) هم گفته می‌شود، نوعی از الیاف است که از گردن بز کشمیر و دیگر بزها به دست می‌آید. همچنین پشم آنگورا را به اسم کشمیر می شناسند. کرک کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیف دارد و پوشاک های تهیه شده از آن دارای کیفیت بی‌نظیری هستند.کرک کشمیر با الیاف نرم و لطیفش شناخته می شود که به صورت طبیعی پوششی سبک و بدون پرز را فراهم می آورد.

CreamCashmereTussah_کرک کشمیر

این الیاف به سادگی و در همه ی حالات قابل استفاده بوده و به شکل نخهای سبک و سنگین تنیده می شوند. کشمیر رگرزی نشده با همان رنگ طبیعی آن در رنگهای سفید، خاکستری و انواع قهوه ای وجود دارد.

انواع کرک کشمیر:

Copyrighted_Image_Reuse_Prohibited_کرک کشمیر_بز

از همانطور که از لحاظ تاریخی و نژادی بز کشمیر را از زیر گونه های بز “کاپرا هیرکوس” می دانستند،بزهای کشمیر که موی خوبی داشتند را “کاپراهیراکوس لانیگر” می خواندند. هرچند امروزه آنها را از زیر مجموعه ی بزهای اهلی “کاپرا اگاگروس هیرکوس” می دانند.

بزهای کشمیر دونوع کرک تولید می کنند که یکی کرکهای نرم و لطیف و دیگری موهای ضخیم و بلند تری است که باید دی هیر شوند.

فرایند دی هیر یک فرایند مکانیزه است که طی آن موهای ضخیم از کرکهای لطیف جداسازی می شود وسپس برای رنگرزی و ریسندگی آماده می گردد.

 

جمع‌آوری الیاف

کرک کشمیر_جمع آوری

در فصل بهار زمانی که بزها در حال از دست دادن پوشش زمستانی خود هستند زمان جمع آوری کرک کشمیر است. در نیم کره ی شمالی معمولا بزها در اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت کرک ریزی دارند.

در بعضی مناطق کرک و پشم بزها را همزمان با دست و به وسیله ی شانه های مخصوص از بدن حیوان جدا می کنند. با این روش پس از دی هیر کردن و شستشو مقدار بیشتری کرک کشمیر مرغوب به دست می آید. موهای باقیمانده نیز برای مصارفی غیر از پوشاک مثل ساخت قلم مو به کار می رود.

در برخی از مناطق مثل ایران، افغانستان و نیوزلند و استرالیا پشم بزها را قیچی می کنند که در نتیجه کرک کشمیر کمتری به دست می آید. در مناطقی مانند آمریکه معروف ترین روش شانه زدن است. این فرایند چیزی حدود دو هفته به طول می انجامد ولی برای افراد با تجربه که زمان دقیق ریزش را می دانند تا یک هفته نیز کاهش می یابد.

 

انواع لیف کشمیر

کرک کشمیر_الیاف

لیف خام:

به الیافی اتلاق می شود که تازه از حیوان چیده شده اند و هنوز بر روی آنها عملیات فرآوری صورت نگرفته است.

لیف فرآوری شده:

الیاف دی هیر شده که تحت شستشو و حلاجی قرار گرفته اند و آماده برای ریسیدن، قلابدوزی، بافتن و کشباف هستند.

لیف ویرجین:

الیافی هستند که به تازگی به شکل نخ، پارچه و یا پوشاک در آمده اند.

لیف بازیافتی:

الیافی که از الیاف بافته شده ی قبلی یا نمد مالی شده به دست می آیند.

تولید کنندگان عمده ی کشمیر

کرک کشمیر_تولید کنندگان

از لحاظ تولید حجمی کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده ی کشمیر خام در دنیا با تولید سالانه بالغ بر ۱۰۰۰۰ تن رکورددار این مبحث به شمار می آید. مغولستان با اختلافی فاحش نسبت به چین و با میانگین تولیدی حدود ۳۰۰۰ تن جایگاه دوم را داراست.

هند، پاکستان، ایران، افغانستان، ترکیه و آسیای مرکزی با حجم تولیدی کمتر نسبت به این دو کشور ولی به مراتب مرغوبتر و با کیفیت بیشتر در جایگاههای بعدی قرار گرفته اند.

شهر آکسبریج ماساچوست در امریکا به عنوان یکی از مراکز بزرگ صنعت کشمیر در جهان شناخته می شود که اولین کارگاه بافندگی آن در سال ۱۹۲۰ میلادی مشغول به فعالیت نمود و در سال ۲۰۰۷ میلادی طی حادثه ی آتش سوزی کارخانه ی برنات طعمه ی حریق شد.

آمار تقریبی تولید این محصول چیزی حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تن کشمیر خام و ۶۵۰۰تن کشمیر خاص چربی گیری شده پس از جداسازی الیاف ضخیم برآورد می شود که میتوان آن را به معنی تولید سالانه ۱۵۰ گرم از هر بز دانست.

کاربرد کرک کشمیر

Gradient-Contrast-Color-Long-Hairy-Shaggy-Faux-Sheep-Goat-Fur-Jacket-Supper-Quality-Women-Long-Sleeve-تولید کنندگان کرک کشمیر

کشمیر خالص قابلیت رنگ پذیری دارد که به صورت نخ یا کشباف در لباس، کلاه، دستکش و جوراب استفاده می شود یا به صورت بافت ترکییبی با پشم به شکل بافت در ژاکت، کت، شلوار، شال، پالتو و . . . مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگامان مطرح این شاخه از پوشاک کشورهای ایتالیا، ژاپن و اسکاتلند هستند.

معروف ترین کاربرد این الیاف که آنها را در زبان پارسی پشم یا پشمینه می نامند برای استفاده در شال کشمیر است. زین العابدین حاکم کشمیر که در متون مغولی طبق روایات از او یاد شده بنیانگذار صنعت پشم کشمیر است.

فوتر چیست؟

نَمَد نوعی بافته سنّتی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن “فوتر” می‌گویند.
برای تهیه نمد (نمدمالی) عمل بافتن انجام نمی‌شود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم‌رفتن الیاف پشمی می‌شوند. دو خاصیت جعد یابی و پوسته‌ای شدن پشم امکان تولید نمد را فراهم می‌کنند.
پشمی که برای تولید نمد به کار می‌رود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. از صابون و زرده تخم‌مرغ نیز می‌توان برای بهتر شدن کیفیت کار استفاده کرد. مقدار پشمی که برای هرمترمربع نمد لازم است با مقدار پشم لازم برای تولید قالی برابر است اما چون زمان تولید نمد بسیار کوتاه‌تر است (حدود یک روز) قیمت آن پایین است.

 

روش نگهداری:

کرک کشمیر_نگهداری

کشمیر جزو الیاف طبیعی محسوب می شود که می توان آن را در ماشین لباسشویی با یک مایع شوینده مناسب و با آب سرد شستشو داد ولی بهتر است که برای شستن آن از روش خشک شویی استفاده شود.

پس از شستشو به روش آب شویی باید روی یک سطح صاف پهن شود و به صورت طبیعی خشک گردد (از آویزان کردن آن خودداری کنید).

در اثر استفاده و مالش الیاف کشمیر ممکن است قسمتی از آن به صورت گلوله یا پرز در آید که می توان آن را با یک شانه ی مخصوص و یا تیغ صورت تراشی بدون آنکه تحت فشار قرار گیرد از پارچه جدا کرد.


کرک کشمیر_خرید پالتو
پالتوهای کشمیر دنیل تیسو

مطالب این مقاله به علت اصلی بودن و نگارش اولیه با استفاده از منابع معتبر می توانند به عنوان منبع و مرجع استفاده شوند.

انتشار قسمتی از متن یا تمامی مطالب این مقاله با ذکر منبع بدون اشکال است.

گردآوری و نگارش:

واحد آموزش و فن آوری دنیل تیسو

کرک کشمیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.