در تلگرام همراه "دنیل تیسو" باشید

دنیل تیسو، برند لوکس پوشاک آقایان

برند لوکس پوشاک آقایان

کراوات در عکس طاق بستان
اردشیر دوم در وسط، اهورا مزدا سمت راست و زرتشت سمت چپ او

کراوات (به لاتین Tie, Necktie, Cravat) پارچه ای لب دوزی شده ی دراز است که در جلوی پیراهن بسته می شود و برای نظم بخشیدن به ظاهر افراد و پوشاندن دکمه های پیراهن به کار می رود. به طور کلی کراوات مکملی مردانه برای لباس محسوب می شود ولی کودکان هم گاها به طور غیر رسمی از آن استفاده می کنند و اشکال مختلفی از کراوات زنانه هم طراحی و تولید می گردد.

کروات و رابرت مالکوم
سر نوئل رابرت مالکوم، پژوهش گر بریتانیایی و دکترای تاریخ از ترینیتی کالج کمبریج بر این باور است که کراوات نخستین بار از ایران و در زمان ساسانیان به اروپا رفت، هرچند که بی گمان این پوشش از فرانسه به جاهای دیگر جهان معرفی شد و نام آن را (Cravat) در سال ۱۶۵۶ ، در زمان لویی چهاردهم از کرووات ها گرفته اند که جالب است بدانیم در بعضی از مراجع ریشه ی کروواتها (کرواسی) در جنوب شرق اروپا را از ایرانیان می دانند. اینها بیشتر برپایه ی دوسنگ نوشته که به زبان و خط یونانی در بندر تانائیس دریای آزوف (نزدیک به دریای سیاه) یافت شده و اکنون در موزه ی سن پترزبورگ نگاه داشته می شود سخن می گویند. سربازهای رومی و چینی در نبردها از گردن پوشی که شباهتهایی با کراوات امروزی دارد به عنوان بخشی از یونیفرم خود و نشانه ای از گروهی که متعلق به آن بودند استفاده می کردند. در اوستا دوازده نشانه برای مرد جنگی ذکر شده که هشتمین آن “کوئرس” (از ریشه ی کوئرت که در زبان پهلوی به آن گریوپان می گفتند) است که بر روی زره بسته می شود.

اهمیت کراوات در پوشش و رفتارهای فردی

هرچه که هست امروزه در همه جای دنیا کراوات را به عنوان یکی از الحاقات ملزم پوشش مردانه در لباسهای رسمی می شناسند. در بسیاری از کشورها در مراتب نظامی، مدرسه و نیز شغلهای گوناگون از کراوات به عنوان بخشی از لباس رسمی و فرم استفاده می شود.

معمولا به خاطر داشته باشید که بهترین ست های لباس رسمی بدون کراوات یا پاپیون ست کامل و برقراری محسوب نمی شوند، استفاده کردن به جا و درست از کراوات در لباس پوشیدن می تواند علاوه بر ایجاد نفوذ در اطرافیان و اعتماد به نفس شخص استفاده کننده،یک پوشش منظم و تابع قانون را می سازد که باعث می شود شخص در یک چهارچوب از قوانین نانوشته برای رفتاری متین و با وقار قرار بگیرد، به طور مثال شخصی که از کراوات استفاده می کند به طور ناخواسته از خیلی رفتارهای نابه جا پرهیز می کند و سعی در کنترل و بهینه سازی رفتاری خویش خواهد داشت.

انواع کراوات

کراوات بافتامروزه تنوعی درخور بسته به نیاز و هماهنگ کردن کروات ها با سایر اقسام پوششی فراهم شده که از آن می توان دو دسته ی کلی کراواتهای پهن و کراواتهای باریک را مثال زد، در دو مدل نوک تیز و نوک مربعی که در دهه ی۸۰ طرفداران بیشتری داشتند. البته راز ساده ای که در پشت کراواتهای نوک تیز نهفته است و آن این است که با برگرداندن لبه ی مثلثی کراوات خود به پشت و قرار دادن در فرو رفتگی مثلثی پشت کراوات می توانید یک کراوات نوک تیز را تنها ظرف چند ثانیه به نوک مربعی تبدیل کنید.

کراواتهای اسپرت و کراواتهای رسمی خود دلیلی بر این موضوع هستند که این مکمل (اکسسوری) لباس با هر نوع پوشش و سلیقه ای جایگاهی ثابت را داراست.

کراواتهای بافت معمولا برای ستهای اسپرت استفاده می شوند و شکل بافتنی آنها ربطی به فصول سال ندارد.

کراوات را دست کم نگیرید
یک کراوات خوب باید از پارچه ای مرغوب و به صورت دست ساز تهیه شده باشد، البته هستند از جمله کارهایی که از کتان، ساتن و یا ترکیبهایی از مواد مصنوعی دوخته شده اند ولی نوع ابریشمی آن گرچه از قیمت بالاتری برخوردار است ولی بهترین است.

همیشه به یاد داشته باشید تیپ و جذابیت یک مرد با کراوات چیز دیگری است و نباید قدرت این دراز آویز زینتی را دست کم گرفت.

 


Fashion-Ties-For-Men1
خرید کراواتهای دنیل تیسو به صورت آنلاین

مطالب این مقاله به علت اصلی بودن و نگارش اولیه با استفاده از منابع معتبر می توانند به عنوان منبع و مرجع استفاده شوند.

انتشار قسمتی از متن یا تمامی مطالب این مقاله با ذکر منبع بدون اشکال است.

گردآوری و نگارش:

واحد آموزش و فن آوری دنیل تیسو

کراوات “دراز آویز زینتی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.