در تلگرام همراه "دنیل تیسو" باشید

دنیل تیسو، برند لوکس پوشاک آقایان

برند لوکس پوشاک آقایان

امروزه لکه ها جزو جدا نشدنی زندگی ماشینی محسوب می شوند که گاهی مواجهه و سازگاری با آنها اجتناب ناپذیر است ، همانطور که گاها ایجاد آنها با پیدایش یک خاطره ی فراموش نشدنی و شاد همراه است گاهی بدترین حالت ممکن در اتفاق یک میهمانی هستند . . .

نکات عمومی در برطرف کردن لکه ها از روی لباس:پاک کردن لکه ها baby

– برای برطرف کردن لکه ها زمان را از دست ندهید، زمان باعث می شود لکه ها با بافت پارچه سازگار شوند.

–  در صورت امکان از پشت لکه برای برطرف کردن آن اقدام کنید تا از پخش شدن آن جلوگیری شود.

– هنگام استفاده از لکه برها ، پارچه ی دوم  را آغشته و به صورت ضربه ای اقدام به پاک کردن کنید، به خاطر داشته باشید هیچگاه به صورت مالشی این کار را انجام ندهید.

– برای پاک کردن لکه ها همیشه از قسمت بیرونی آنها به طرف داخل و مرکز اقدام کنید تا از پخش شدن آنها جلوگیری شود.

– آب داغ مناسب لکه های غیر چرب نیست و موجب پایدار شدن لکه خواهد شد.

۱ – لکه خون:

ابتدا لکه را با آب سرد بشویید، اگر لکه تازه باشد اثر آن از روی پارچه از بین خواهد رفت در غیر این صورت مقداری نشاسته را در آب حل کنید به صورتی که شکل خمیری مانند پیدا کند، سپس آن را به حال خود گذاشته تا خمیر نشاسته خشک شود و بعد آن را از روی پارچه جدا کرده پارچه را با آب سرد بشویید.

۲ – لکه های گِلی:

بهترین راه پاک کردن این لکه ها استفاده از سیب زمینی است به صورتی که آن را به دونیم کرده و از قسمت بدون پوست بر روی لکه مالش دهید و  پس از برطرف شدن لکه آن را با آب و  پودر لباسشویی شستشو دهید،در صورت پایداری لکه، از پارچه ی آغشته به الکل استفاده کنید.

۳ – لکه ها ی به جا مانده از آدامس:

ابتدا از یک تکه  یخ برای سفت کردن و جدا کردن آدامس از پارچه استفاده کنی، در صورت پخش شدن آدامس بر روی سطح پارچه از مایع ظرفشویی و نمک بهره بگیرید.

۴- لکه های ایجاد شده توسط شکلات:

ابتدا شکلات را از رو لباس پاک کنید، یک پارچه ی بدون رنگ سفید را چند لایه تا کنید در پشت پارچه قرار دهید ، یک محلول با نسبت مساوی از سرکه سفید و الکل سفید بدون رنگ و با پنبه به صورت ضربه ای روی آن بزنید تا لکه را کاملا پاک کند و در صورت به جا ماندن  از آب اکسیژنه هم می توانید استفاده کنید. در آخر پارچه را با آب گرم و صابون بشویید.

۵ – لکه رژ لب:

خمیر دندان گزینه ی مناسبی برای پاک کردن رژ لب است ولی اگر پاک نشد میتوانید محل لکه را در گلیسیرین بخیسانید سپس روی لکه را الکل یا بنزین بمالید محلول پودر رختشویی بشویید.

۶ – لکه های بستنی:

مایع لباسشویی و آب را امتحان کنید و در صورت ماندگاری از پنبه ی بنزینی استفاده کنید.

۷ – لکه آب میوه:

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، با آب و صابون آن را بشویید .

اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید.

اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید ۹۰% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

یا مقداری نمک بر روی لکه بریزید و سپس آن را ۱۰ دقیقه در آب سرد بخوابانید. پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی بشویید.

۸ – لکه میوه های رنگین:

لکه میوه هایی که رنگین هستند ( توت فرنگی، آلبالو و ….) را می توان با آب و آمونیاک شستشو داد و نیز می توان مقداری نمک روی لکه ریخته و بعد از مدتی با پودر رختشویی بشویید و اگر لکه نرفت می توان از محلول کلر استفاده کرد.

۹ – لکه تمشک :

محل لکه را در محلول پودر رختشویی بخیسانید و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید. سپس با آب گرم شستشو دهید.

۱۰ – لکه آبرنگ:

لکه را با آب سرد بشویید سپس آنرا با آب نیمگرم و پودر رختشویی بشویید و آبکشی نمایید.اگر هنوز لکه برطرف نشده است، پنبه را به گلیسیرین آغشته نموده و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده نمایید.

۱۱ – لکه رنگهای پلاستیکی:

باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس لکه به مدت ۱۰ دقیقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

۱۲ – لکه تازه رنگهای روغنی:

پاک کردن لک کهنه رنگهای روغنی تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید .

۱۳ – لکه زنگ زدگی:

برای پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را ۱۰ دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشویید.

۱۴ – لکه شمع و مدادهای چرب آرایشی:

ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود.

۱۵ – لکه چای و قهوه:

برای از بین بردن لکه چای، فوراً پارچه خیس را روی لکه بکشید. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه بکشید فوراً تمیز می شود.

۱۶ – لکه زردی اتو:

اگر لباس کتانی بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی لکه بمالید لکه های زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد ۱۰ دقیقه خیس کنید و بعد آن را بشویید. یا از محلول آب اکسیژنه استفاده نمایید.

۱۷ – لکه واکس:

ابتدا پارچه ای را خیس کنید و روی آن بکشید. سپس روی پارچه مقدای مایع ظرفشویی ریخته و بر روی لکه بکشید . بعد دوباره با پارچه خیس دیگری روی لکه بکشید اگر لکه کاملاً از بین نرفت ، با پارچه آغشته به الکل بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود.

۱۸ – لکه قیر :

لکه قیر را در بنزین بخوابانید و سپس با آب و مواد شوینده شستشو دهید و بعد در معرض آفتاب بگذارید.

۱۹ – لکه روی چرم:

پنبه ای را با روغن زیتون آغشته نمایید و روی چرم بکشید و بعد با یک پنبه تمیز و نمدار روی چرم را پاک کنید.

۲۰ – پاک کردن لکه ها ی چربی از چرم:

برای پاک کردن لکه چربی از روی کاپشن یا چکمه چرمی روی لکه چربی مایع ظرفشویی بمالید و بگذارید خشک شود و سپس با دستمال آن را جلا دهید.

۲۱ – لکه شیر:

برای از بین بردن لکه شیر آمونیاک را به مقدار زیاد رقیق کرده و کمی نمک به آن بیفزایید و لکه را با این محلول پاک نماییدو بلافاصله آب بکشید.

۲۲ – لکه عرق بدن:

اگر لباس سفید است کافیست مقداری محلول آب نمک تهیه کنید و لکه را مدت یک ساعت در آن قرار دهید تا پاک شود.

برای پاک کردن لکه عرق از یقه لباس ازخمیر جوش شیرین وسرکه سفید کمک بگیرید این خمیر را روی محل مورد نظر بمالید بعد از چند دقیقه شستشو دهید و برای پاک کردن لکه های عرق برسطح لباس می توانید از محلول رقیق شده سرکه یا آب لیمو نیز کمک بگیرید.

۲۳ – لکه جوهر:

برای از بین بردن لکه جوهر می توانید لکه را پنج دقیقه در شیر بخوابانید، سپس آنرا با آب معمولی بشویید لکه به راحتی از بین می رود.

یا آنکه ، یک تکه پنبه را در آب گوجه فرنگی فرو برده و روی لکه جوهر بمالید. سپس آن را بشویید.

۲۴ – پاک کردن لکه مرکب:

محل لکه را در مخلوطی از سرکه سفید والکل قرار دهید تا مرکب در آن حل شود بعد با آب سرد آن را شستشو دهید.

۲۵ – لکه سس گوجه فرنگی:

ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. پارچه ای دیگر را به الکل آغشته کنید، و آنرا روی لکه فشار دهید بعد در آب سرد با مواد شوینده بشویید.

۲۶ – لکه چسب:

یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید. چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود.

۲۷ – لکه روغن:

برای تمیز کردن لباس هایی که روغنی شده لباس را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشویی بشویید یا یک قوطی کوکاکولا را داخل ماشین لباسشویی پر از لباس های چرب خالی کنید، پودر لباسشویی اضافه کنید و ماشین را روی دور عادی روشن کنید. کوکاکولا به تمیز شدن لکه های چربی کمک می کند.

۲۸ – لکه چربی:

برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید .

اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با کاغذ توالت روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

۲۹ – لکه روغن ماشین:

اگر لباس کتانی یا ابریشمی لک سیاه روغن ماشین را گرفت روی لکه ها را روغن،بمالید و بگذارید ۱۲ ساعت بماند. سپس آن را با بنزین پاک کنید.

برای لباس چرمی می توانید مقداری وازلین روی لکه بمالید و بعد از یک ساعت و نیم با تتراکلرورد و کربن پاک کنید سپس با یک تکه پارچه پشمی آن را جلا دهید.

برای تمیز کردن لباسی که لک روغن گرفته است آن را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشویی بشویید.

۳۰ – لکه نوشابه:

قشر نازکی از نمک یا پودر تالک (پودر بچه) روی لکه بریزید و آن را تا یک ساعت بگذارید بماند سپس با کمی مایع ظرفشویی و آب گرم شست وشو دهید.

۳۱ – پاک کردن لکه تخم مرغ

برای پاک کردن لکه تازه تخم مرغ محل لکه رابا آب سرد بشویید بعد با آب ولرم وصابون محل لکه راشستشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک اثر لکه را برطرف نمایید.

۳۲ – لکه زرد سیگار:

درصورتی که آثار سوختگی و زرد شدن توسط آتش سیگار روی لباس شما نمایان است ابتدا با یک حبه یفند روی آن بکشید تا محو شود سپس با پور لباسشویی و آب آن را شستشو دهید.

 

با همه ی اینها لکه ها جزوی از زندگی روزمره ی ما هستند که شامل اتفاقات پیش آمده اند، هر لکه میتواند به تنهایی یک خاطره از یک لحظه ی شیرین یا تلخ باشد. “لکه های زندگیتان شاد”

 

 

انتشار قسمتی از متن یا تمامی مطالب این مقاله با ذکر منبع بدون اشکال است.

گردآوری و نگارش:

واحد آموزش و فن آوری دنیل تیسو

 

 

لکه ها و پاک کردن آنها از روی لباس و پارچه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.