در تلگرام همراه "دنیل تیسو" باشید

دنیل تیسو، برند لوکس پوشاک آقایان

برند لوکس پوشاک آقایان

ویژگیهای پشم و جایگاه آن در تولید لباس

در دنیای امروزی همواره لباس پوشیدن یکی از دغدغه های انسان متمدن به شمار می آید و انتخاب بهترین گزینه در تعدد گزینه های موجود یکی از مهمترین ویژگیهای افراد متمایز نسبت به عوام جامعه خواهد بود. قطعا بهترین انتخاب تنها زمانی صورت خواهد پذیرفت که داشته های دانستنی کافی در مورد مزیتهای کالاهای مختلف نسبت به یکدیگر را داشته باشیم. استفاده کردن از لباسهایی با درصد بالای الیاف طبیعی و دوست دار محیط زیست در پارچه، می تواند یکی از مهمترین ویژگیهای موجود در این نمونه کالاها باشد. به طور حتم بارز ترین و متداول ترین الیاف طبیعی استفاده شده در صنعت نساجی را می توان پشم نامید. با توجه به این که الیاف از چه حیوانی تهیه شده باشند، محصول به دست آمده منتسب به نام‌های مختلفی مانند مرینوس، لاما و کشمیر شناخته می‌شود. ویژگیهای پشم باعث شده که محصولات تهیه شده از این الیاف به طور خاص محبوبیت زیادی در بین مخاطبین خود داشته باشد.

چرا باید از لباسهایی بادرصد بالای پشم استفاده کرد

ویژگیهای پشم-2

از مهمترین آیتمهای موجود در یک لباس را می توان کیفیت دوخت و ظاهر پارچه ی آن دانست.

Untitled-3

طی یک آزمایش سایش در پارچه ی پشمی و پلی استر پس از انجام ۲۰۰۰۰ دور تست سایش مشخص شد که اگرچه پارچه ی پشمی در اثر سایش الیاف بیشتری را نسبت به پارچه ی پلی استر از دست خواهد داد ولی در نهایت ظاهر بهتری نسبت به پارچه ی پلی استر خواهد داشت.

ویژگیهای پشم-4

به مرور زمان نواحی خاصی از لباس مانند: فاق شلوار، پشت شلوار، زانوی شلوار، آرنج و زیر بقل کت که در معرض سایش بیشتری قرار دارند براق می شوند. در این آزمایش مشخص شد پس از ۵۰۰۰۰ سیکل بر مارتیندل (واحد مقاومت سایش) پارچه ی پشمی نسبت به پارچه ی پلی استر به نسبت کمتری براق شده و ظاهر و یک نواختی خود را بیشتر حفظ می کند.

Untitled-5

خاصیت کششی پارچه ی لباس در هنگام تحرک تاثیر به سزایی در راحتی فرد خواهد داشت و در عین حال بازگشت الیاف به حالت اولیه یک اصل مهم در حفظ شکل و شرایط پارچه محسوب می شود. در پارچه های پشمی علاوه بر حالت کشسانی مناسب برگشت پذیری و تداوم حفظ ظاهری بسیار خوبی نسبت به الیاف دیگر وجود دارد.

 

ویژگیهای پشم-6

تراکم، پری و پیچیدگی الیاف پارچه (تجعد) از جمله ویژگیهای مهم در لباس و به خصوص کت و شلوار محسوب می شود زیرا این ویژگی در محافظت از بدن بسیار موثر بوده و در ضمن باعث حفظ ظاهر و دوام نما و شکل البسه پس از استفاده خواهد شد. الیاف پشمی به طور طبیعی تجعد و تراکم بیشتری نسبت به الیاف دیگر و به طور مثال پلی استر دارند که این خصوصیات حتی با ظریف تر شدن پارچه نیز مشهود هستند و حفظ می شوند.

ویژگیهای پشم 7

یکی از آیتمهای احساس راحتی بدن در قبال پوشش، تنفس سلولهای پوست و کنترل دمای بدن در طول فعالیت فیزیکی فرد خواهد بود. لباسهای پشمی علاوه بر خروج حرارت مازاد در اثر فعالیت باعث حفظ دمای بدن می شوند. این ویژگی ناشی از ساختمان شیمیایی و فیزیکی خاص و منحصر به فرد الیاف پشمی است که با جذب رطوبت سطح بدن موجب می شود فرد احساس مطبوع تری داشته باشد. از سوی دیگر چین خوردگیهای طبیعی الیاف پشمی باعث می شوند الیاف کار هم قرار نگرفته و این اتفاق موجب ایجاد محفظه ای در میان آنها شود که در نهایت با حبس کردن هوا در بین الیاف، عایق حرارتی بوده و به علت خاصیت رطوبت پذیری و داشتن فضای خالی، عرق بدن را جذب و آن را به آرامی تبخیر می‌کند.

ا

cropped-testslider.jpgمطالب این مقاله به علت اصلی بودن و نگارش اولیه با استفاده از منابع معتبر می توانند به عنوان منبع و مرجع استفاده شوند.

انتشار قسمتی از متن یا تمامی مطالب این مقاله با ذکر منبع بدون اشکال است.

گردآوری و نگارش:

واحد آموزش و فن آوری دنیل تیسو

ویژگیهای پشم و لباسهای پشمی