در تلگرام همراه "دنیل تیسو" باشید

دنیل تیسو، برند لوکس پوشاک آقایان

برند لوکس پوشاک آقایان

لباس پوشیدن و ست کردن با بهره گیری از هنر رنگ شناسی و …

سالهاست که انسانها آموخته اند برای محافظت در برابر مصائب طبیعی از پوششی استفاده کنند که مناسب با محیط و شرایط آنهاست، با توجه به پیشرفت و بالا رفتن سطح آگاهی احساس نیازشان نیز به طور مکرر دستخوش تحولاتی در زمینه ی مواد اولیه، طراحی و دوخت شده است، ترکیب این موارد اگر به همراهی هنری با عنوان ست کردن توام نباشد به خودی خود نمی تواند انسان امروزی را ارضا کند و یک مجموعه ی ناهمگون و نامناسب را به همراه خواهد داشت.

امروزه لباس تنها پوششی به عنوان در برگیرنده ی بدن و محافظت در برابر آنچه که در زمانهای دور مد نظر بوده دیده نمی شود و مسائلی چون همخوانی آن با سن، محیط و شرایط اجتماعی افراد در انتخاب آن بسیار تاثیر گذار است.

در دنیای امروز پوشش افراد متاثر از جوانب گوناگونی همچون متمایز بودن، ابراز برتری جویی و مهمتر از همه راهکاری اثبات شده برای افزایش اعتماد به نفس درآنها شده است.

چی بپوشم؟ چگونه از هنر ست کردن استفاده کنیم؟

اگر چه در دنیای معاصر نیز مانند گذشته، پیش از هر میهمانی یا قرار کاری، عاطفی و حتی پیش از یک قدم زدن ساده در پارک نزدیک محل سکونتمان سئوال هنوز همان سئوال است ولی انگیزه ی ما نسبت به این سئوال ویا خواسته های ما نسبت به آن بسیار متفاوت از پیش است.

جامعه ی امروز همان گونه که در طراحی پوشاک و تهیه ی آن از علوم و فنون به روز استفاده می کند، بهره گیری از این محصولات و انتخاب لباس مناسب را هم تابع قوانین مشخصی می داند که در رعایت کردن آنها می توان رسیدن به اهدافی خاص را دنبال کرد.

استفاده از فنونی چون روانشناسی رنگها و جامع شناسی و زیبا شناسی بصری می تواند قسمتی از پروسه ی پر چالش هم سو کردن پوشش یا همان ست کردن لباس باشد. ولی در واقعیت احاطه ی کامل بر آنچه که ذکر شد برای اکثر افراد می تواند کاری زمان بر و خارج از حوصله باشد . . .

برای ست کردن چه باید کرد؟

ما در این مقاله سعی می کنیم اصول بنیادی ست کردن را به شیوه ای آسان و قابل فهم بیان کنیم، به صورتی که نه تنها برای همه قابل اجرا باشد بلکه مخاطب بتواند به عنوان یک کارشناس مد و طراحی صاحب سبک، ایده های خود را پرورش داده و اجرایی کند.

همیشه در نظر بگیرید که برای اینکه پوششی مناسب داشته باشید قطعا نباید از لباسهای گران قیمت و به اصطلاح آنچنانی بهره گیری کنید، پس در گام اول برای ست کردن همیشه بهترین محصول را انتخاب کنید نه گرانترین آن را، یعنی محصولاتی را که ارزش خرید شان در قبال داشته هایشان برابری کند. به یاد داشته باشید ست خوب با ست گران متفاوت است.

شناخت رنگ ها:

برای اینکه انتخابی بهتر و از روی آگاهی داشته باشیم ابتدای امر پیش از ست کردن باید شناختی نسبی و حد اقلی از رنگها در ذهنمان باشد و یا لاقل بتوانیم میان رنگهای سرد و گرم تفاوت قائل شویم.

 

Color

 

دنیای ما تشکیل شده از بینهایت رنگ است که استفاده کردن به جا از آنها می تواند زیباییهای موجود را چندین برابر نمایان کند.

 

رنگهای اصلی عبارتند از:

قرمز ، زرد ، آبی

 

 

 

رنگ های اصلی
رنگ های اصلی

 

رنگ اصلی روشن: سفید  و  رنگ اصلی تیره: سیاه

سیاه و سفید در ست کردن
رنگ اصلی روشن و تیره

 

درگروه دیگر رنگهایی قرار دارند که از ترکیب رنگهای اصلی به وجود می آیند،

رنگهای ثانویه یا ترکیبی در دوگروه  رنگهای ترکیبی اصلی و رنگهای ترکیبی بی نهایت قرار دارند

رنگ های ترکیبی اصلی

ست کردن با ترکیب رنگ های اصلی
رنگهای ثانویه یا ترکیبی

قرمز+آبی=بنفش    قرمز+زرد=نارنجی    زرد+آبی=سبز

 

رنگهای ترکیبی بی نهایت، دنیای بی انتها:

رنگهای دسته سوم شامل تمامی طیف (بیناب) رنگهایی هستند که از ترکیب رنگهای اولیه و ثانویه به وجود می آیند و به طور معمول تشابه با رنگهای اولیه از خصوصیات آنهاست. در این بخش تعیین کننده ی رنگ میزان بهره گیری در ترکیب است و در نتیجه با تغییر اندازه ی ترکیب می توان نتایج مختلفی به وجود آورد، به طور مثال از ترکیب دورنگ با میزانهای متفاوت در سه ترکیب مختلف می توان سه رنگ مختلف ایجاد کرد.

ست کردن با استفاده از تنوع رنگ
جعبه ی رنگ

سبز+ آبی= آبی فیروزه ای

سبز+ آبی = سبز آبی

سبز+آبی = لاجوردی

ویا در ترکیبی دیگر:

زرد+ نارنجی =کهربایی

زرد+ نارنجی =زمردی

زرد+ سبز =لیمویی
یا

 

آبی+ بنفش =نیلی

آبی+ بنفش =ارغوانی

آبی+ بنفش =یاسی

قرمز + بنفش = زرشکی

 

و

 

آبی + بنفش = نیلی

آبی + بنفش = ارغوانی

آبی + بنفش = یاسی

قرمز + بنفش = زرشکی

 

روانشناسی رنگ

با شناختی که از موجودیت رنگها پیدا کرده ایم حالا میتوان با اصول روانشناسی آنها آشنا شویم:

این اصول را رعایت کنید:
رنگهای اولیه و ثانویه که در چرخه ی رنگ در کنار هم قرار گرفته اند می توانند باهم ست شوند به طور مثال آبی با بنفش و سبز در ترکیب با یکدیگرهمخوانی دارند و زرد با رنگهای قرمز و نارنجی .

درست است که می توان این رنگها را باهم ست کرد ولی به دلیل اینکه از لحاظ دیداری نور یکدیگر را کاهش می دهند چندان چشمگیر نخواهند بود.

به رنگهای اولیه و ثانویه که در چرخه ی رنگ مقابل یکدیگر قرار گرفته اند، رنگ های مکمل گفته می شود،

به طور مثال بنفش از ترکیب قرمز و آبی به وجود آمده که با رنگ اصلی زرد در تضاد است. رنگ سبز از ترکیب زرد و آبی شکل گرفته که رنگ قرمز با این رنگها (همخوانی مکمل) نامیده می شوند چون یکدیگر را کامل می کنند و هنگامی که در کنار هم قرار می گیرند جلوه ی همدیگر را قوت می بخشند و تاثیر گذاری آنها در این صورت بیشتر از زمانی است که به تنهایی استفاده می شوند به شکلی که ترکیب این رنگها در یک ست لباس زیبایی قابل توجهی را خلق می کند.
اگر از لباسی استفاده می کنید که از ترکیب چند رنگ طراحی و دوخته شده است، اصل را بر این قرار بگذارید که با یکی از رنگهایی که بیشتر دیده می شود هماهنگ سازی کنید.

پارچه هایی که طرحهای مختلف دارند ، برای ست کردن و پوشیده شدن در کنار هم توصیه نمی شوند. از لحاظ زیبایی شناسی ترکیب یک پیراهن راه راه و یک شلوار خالدار همخوانی جالبی نخواهند داشت. البته گاها طراحان حرفه ای از چنین طرح هایی استفاده می کنند و زیبا هم به نظر می آید ولی در نظر بگیرید که آنها اصول و نگاه کاملا حرفه ای در این زمینه داشته اند و تفاوت زیادی با آنچه که ما در نظر می گیریم خواهند داشت، پس در صورت تمایل باید از ست کامل طراحی آنها استفاده کنیم.

سفید و سیاه؛ رنگ‌هایی برای تمام فصول

سفید و سیاه را می‌توانید در کنار هر رنگی استفاده کنید. از نظر متخصصان و طراحان، سفید و مشکی رنگی ندارند. سفید محصول نبودن ترکیبات رنگی با بیشترین درخشندگی است. در نقطه مقابل، سیاه از ترکیب تمام رنگ‌ها با بیشترین حد تیرگی به‌ وجود آمده است. این دو رنگ تنها رنگ‌هایی هستند که با تمام رنگ‌ها هماهنگی دارند؛ درواقع استثناهایی هستند که قواعد ترکیب رنگ را به چالش می‌کشند. سفید در کنار هر رنگی قرار بگیرد، این قابلیت را دارد که رنگ را بارزتر کند و جلوه ی بیشتری به آن بدهد، در مقابل آن مشکی تندی و تیزی رنگ‌ها را می‌گیرد.

قرمز؛ جذاب اما خطرناک

هنگامی که تصمیم می گیرید ست لباسی را با رنگ قرمز بسازید، بهترین کار این است که از ترکیبات مختلف قرمز استفاده کنید، یعنی رنگهایی مثل بنفش که از قرمز در آن استفاده شده، ولی حواستان باشد سراغ تیره و روشن قرمز برای ست کردن و ترکیب نروید. هیچگاه قرمز را با آبی و زرد ست نکنید مگر اینکه آبی به سمت بنفش و زرد به سمت نارنجی متمایل باشد.

آبی؛ در ساحل آرامش

رنگ آبی با سفید، مشکی، آبی، سبز، بنفش و نارنجی هماهنگ می‌شود. رنگ مکمل آبی، نارنجی است و قرار گرفتن این دو رنگ در کنارهم نارنجی را تشدید می کند. دقت کنید آبی را با قرمز و زرد ست نکنید مگر اینکه قرمزتان به بنفش و زردتان به سبز نزدیک باشد.

زرد؛ هشدار‌های جدی در راه است

زرد با رنگ‌های سفید، مشکی، زرد، سبز، نارنجی و بنفش هماهنگی دارد اما در کل رنگ سختی برای ست کردن است چون تند و آتشین است. به شما توصیه می‌کنیم برای ست کردن از سایه‌های ملایم تر این رنگ استفاده کنید و به هیچ‌عنوان سراغ زرد نئون یا شبرنگ نروید چون به شدت مشکل ‌زاست. رنگ‌های مشابه زرد، نارنجی و سبز هستند.

مکمل رنگ زرد، بنفش است اما کنار هم قرار دادن این دو رنگ، احتیاط و دقت زیادی می‌خواهد. هیچ کدام نباید از دیگری درخشان‌تر و تند‌تر باشد چون از لحاظ بصری، تاثیر نامطلوبی دارد.

سبز؛ صلح برای همیشه و همه جا

سبز با رنگ‌های سفید، مشکی، سبز، آبی، زرد و قرمز هارمونی دارد. در یک نگاه کلی، سبز رنگ پرکاربرد و به دردبخوری است به شرط اینکه از ترکیبات صحیح آن استفاده شود. اگر شما از ترکیبات سبزی استفاده کنید که در طبیعت یافت می‌شود مثل خاکی، زیتونی، زمردی و… این امکان را دارید که آن را با هر رنگی ست کنید.

رنگ مکمل سبز، قرمز است. این دو در کنار هم ترکیب ایده‌آلی هستند اگر نخواهید از طیف تند و آتشین هر دو استفاده کنید. حواستان باشد سبز با بنفش و نارنجی هماهنگی ندارد مگر اینکه بنفش نزدیک به آبی و نارنجی نزدیک به زرد باشد.

بنفش، رنگ رویال و با شکوه

رنگ بنفش با مشکی، سفید، بنفش، قرمز، آبی و زرد هماهنگی دارد. رنگ بنفش با همان دستورالعملی که برای رنگ آبی گفتیم قابل استفاده است. اگر از سایه‌های تیره تر بنفش استفاده می‌کنید، کارتان راحت تر است. طیف‌های مختلف قرمز و آبی با بنفش هماهنگی دارند و می‌توانید از تیره و روشن این رنگ برای کامل کردن یک ست استفاده کنید.

مکمل رنگ بنفش، زرد است ولی باید با یک درجه درخشندگی انتخاب شوند چون اگر تندی یکی از دیگر بیشتر باشد، باعث می‌شود جلوه دیگری گرفته و تصویر ناخوشایندی ایجاد شود؛ پس بهتر است ملایم‌ها را با هم و تندها را با هم به کار ببرید.

نارنجی، با احتیاط نزدیک شوید

سفید، مشکی، نارنجی، قرمز، آبی و زرد، رنگ‌های هماهنگ با نارنجی هستند. نارنجی، یکی دیگر از رنگ‌های خطرناک در پوشش است چون به ‌شدت این توانایی را دارد که یک ست نامتوازن را ایجاد کند. برای فرار از این اتفاق پیشنهاد می‌کنیم به جای نارنجی تند از سایه‌های روشن‌تر و تیره‌تر این رنگ استفاده کنید و آن را در کنار رنگ‌هایی چون قرمز و نارنجی به کار ببرید.

قهوه‌ای رنگی است که از نارنجی به ‌وجود آمده و به همین دلیل به‌خوبی با آن ترکیب می‌شود. رنگ مکمل نارنجی، آبی است ولی از ترکیبات آبی استفاده کنید که نتیجه نهایی ست شما خیلی پر زرق و برق نباشد.

تا اینجا با رنگها، خواص تاثیرگذاری آنها و مناسب ترین موقعیت برای استفاده از آنها آشنا شدیم، در قسمت زیر انتخاب یک لباس مناسب با برش ، دوخت و پارچه ی مناسب و تاثیر گذار را برای فیزیکها و اندامهای مختلف مرور خواهیم کرد.

اصول کلی انتخاب لباس:

در مرحله ی اول و پیش از ست کردن لباس باید بدانیم کدام لباس برای فیزیک ما مناسب ترین گزینه است و برای این کار باید با خودمان صادق باشیم.

اولین اصل این است لباسی را انتخاب کنیم که کاملا اندازه مان باشد. پوشیدن لباسهای بزرگ نه تنها اندام را پنهان نمی کند بلکه آن را اغراق آمیز و نامتعارف جلوه می دهد.

پارچه های سنگین مانند: پشمی، بافتهای درشت و لباسهای چرمی با رنگ روشن شما را سنگین وزن تر از آنچه که هستید نشان می دهند و در مقابل پارچه های سبک مانند کتان و نخی پنبه ای شما را لاغر تر و ظریف تر جلوه می دهند.

استفاده از رنگهای تیره شما را لاغر تر و کوچکتر نشان می دهد و در مقابل استفاده از رنگهای روشن شما را بزرگتر و حجیم تر می کند.

استفاده از لباسهای هم رنگ در بالا تنه و پایین تنه شما را لاغر و استفاده از رنگهای متفاوت شما را کشیده تر و بلند قد تر نشان می دهد.

استفاده از گردنبند های کوتاه و لباسهای یقه بلند باعث کوتاهتر به نظر رسیدن گردن می شوند.

استفاده از شال گردن و روسری که به سمت پایین آویزان شده باشد قد شما را بلندتر جلوه می دهد.

لباس با خطوط افقی شما را چاق تر و با خطوط عمودی شما را کشیده تر و لاغرتر نشان می دهد.

پوشیدن لباسهای بدون یقه باز و خالکوبی رو گردن و شانه ها سبب چهار شانه شدن شما می شود.

 

نکاتی برای لاغرتر و بلند قدتر به نظر رسیدن در ست کردن:

همیشه لباسهای کاملا اندازه بپوشید، لباسهای خیلی کوچک و خیلی بزرگ شما را چاق تر از آنچه که هستید نشان می دهند.

اگر امکان دارید لباسهای یکدست و یکرنگ بپوشید ترجیحا از سرتا نوک پا فقط یک رنگ.

از پوشیدن لباسهایی با طرهای برجسته و پارچه های زمخت و سنگین خود داری کنید و در مقابل سعی کنید همیشه از لباسهای تیره رنگ با پارچه های نازک و نرم استفاده کنید.

از پوشیدن لباسهایی با نقوش شلوغ و درهم خودداری کنید و سعی کنید لباسهایی با طرحهای عمودی بپوشید.

از بستن کمربند زیر شکم خودداری کنید و شلوار را تا ناحیه کمر بالا بیاورید نه پایین تراز آن.

از بستن کراواتهای پهن خودداری کنید و طول آن را حتما تا روی کمر ادامه دهید.

سعی کنید از استفاده ی زیورآلات شلوغ و بیش از اندازه به خصوص در ناحیه ی سینه و گردن خودداری کنید.

ترجیحا از کفشهای لژ دار استفاده کنید

 

نکاتی برای چاق تر به نظر رسیدن:

لباسهایی با رنگهای متفاوت به خصوص روشن و پررنگ بپوشید.

از پوشیدن لباسهای یک رنگ خودداری کنید.

از پوشیدن لباس با طرحهای عمودی و راه راه خود داری کنید.

کراواتهای پهن با قد کوتاه استفاده کنید.

از پارچه های ضخیم و سنگین استفاده کنید و لباسهای چند لایه بپوشید.

از کفشهای بدون پاشنه و ظریف استفاده کنید.

 

نکاتی برای ست کردن لباس:

رنگ جوراب همیشه باید همخوان یا تیره تر از شلوار باشد.

کفش و کمربند باید همرنگ و یکسان باشند.

هنگامی که از کت و شلوار هایی در طیف رنگ مشکی،خاکستری ویا سورمه ای استفاده میکنید، از کفش و کمربند رسمی مشکی و هنگامی که از کت و شلوارهایی در طیف رنگی قهوه ای و زیتونی استفاده می کنید از کفش و کمر بند رسمی قهوه ای بهره بگیرید.

 

آقایان چگونه لباس بپوشند،چگونه لباس نپوشند!!!

آقایان قد بلند در ست کردن چه کنند؟

مردان قد بلند باید سعی کنند لباسهای یکدست و یکرنگ بپوشند.

از پوشیدن لباسهای زیپ دار دوری کنند.

خطوط عمودی راه دار خطوط قرمز پوشش مردان قد بلند است مگر اینکه بخواهند بلند تر از آنچه که هستند به نظر برسند.

کراواتهای باریک و بلند، ژاکتهای کوتاه، شال گردن آویزان و کفشهای لژدار مناسب آقایان قد بلند نیست.

کلاه های پهن و لبه دار برخلاف کلاههای بافتنی چسبان مردان قد بلند را جذاب تر میکند.

آقایان کوتاه قد چه کنند؟

از پوشیدن شلوار پاچه کوتاه یا پاچه تا شده دوری کنند.

مردان کوتاه قد باید سعی کنند همیشه لباس آستین دار به تن کنند.

کراواتهای باریک و بلند، شالگردن های آویزان وخطوط عمودی برای افراد با قد کوتاه مناسب است.

کفشهای پهن و بوتهای سنگین برخلاف کفشهای لژ دار مناسبتی با افراد کوتاه قد ندارد.

آقایان لاغر اندام در ست کردن چه بپوشند؟

لباسهای اپل دار پوشش مناسبی برای مردان لاغر اندام است.

شلوارهای بگی ،پلیورهای حجیم و یقه اسکی،پارچه های ضخیم و درشت بافت شما راچاق تر از آنچه که هستید نشان می دهند.

لباسهای براق با خطوط عمودی،شلوارهای چسبان و لباسهای اندامی فیت مناسب مردان استخوانی نیست.

کراوات باریک، پیراهن وتیشرت یقه هفت و زیور آلات آویزان برای مردان لاغر اندام زیبا نیست.

چه لباسهایی برای آقایان چاق و توپر مناسب تر است؟

ژاکتهای اپل دار و پلیورهای حجیم و یقه اسکی،کراواتهای پر زرق و برق،بلوز و پیراهن یقه هفت ،ساعتهای باریک و ظریف،شلوارهای فاق کوتاه وتنگ نپوشید.

دکمه های پیراهن را تا انتها نبندید.

لباسهای تیره برای مردان چاق مناسب تر است.

لباس با خطوط عمودی،کراوات یکرنگ و باریک استفاده کنید.

مناسب ترین لباس برای آقایان با شکم بزرگ کدام است؟

شلوار روی شکم مناسب افراد شکم بزرگ نیست.

مردان با شکم بزرگ نباید جلیقه یا هرچیزی که روی شکم بیفتد بپوشند.

ژاکت و شلوار یکرنگ مناسب افراد شکم دار است.

کراوات خد را تا روی کمر بلند بگیرید.

لباس آزاد و تیره بپوشید.

لباس براق و روشن نپوشید.

 

خانمها چگونه لباس بپوشند،چگونه لباس نپوشند!!!

خانمهای قد بلند چه کنند؟

دامن خیلی کوتاه یا خیلی بلند مناسب زنان قد بلند نیست.

از کمربندهای پهن استفاده کنید.

پیراهن خودرا طوری داخل شلوار یا دامن تو بگذارید که خط عمودی کمرتان نمایانتر شود.

ازلباس های نقش دار و خطوط افقی و اریب استفاده کنید.

دامنهای بلند ودمپا گشاد برای زنهای قد بلند گزینه ی مناسبی است.

لباسهای یکدست و یکرنگ نپوشید.

شلوارهای راسته مناسب شما هستند.

به جای کفشهای پاشنه بلند از کفشهایی با کمی لژ استفاده کنید.

از گردنبند و گوشواره های آویز استفاده نکنید.

سعی کنید از تاپ های کوتاه استفاده نکنید.

خانمهای کوتاه قد و ریز نقش در ست کردن چه کنند؟

لباسهای رنگارنگ، ملزومات وادوات ریز،شلوارهای دمپا گشاد یا دمپاهای تاشده مناسب زنان ریز نقش و کوتاه قد است.

کفشهای پاشنه دار کمی نوک تیز بپوشید.

کمربند باریک ببندید و راه راه افقی نپوشید.

چه لباسهایی برای خانمهای چاق و توپر مناسب تر است؟

لباس یقه هفت و قلبی شکل، روسری های شالی، لباسهای تیرهی بدون اپل بپوشید.

از کت و ژاکت بلند با دکمه های باز و لباسهای تیره رنگ استفاده کنید.

کفش پاشنه بلند بپوشید.

از گوشواره ها وگردنبندهای آویز استفاده کنید تا لاغر تر به نظر برسید.

و در آخر به یاد داشته باشید که هر کس با پرداخت هزینه می تواند لباس گرانقیمت تهیه کند ولی الزاما لباس گران پوشیدن به معنی خوش پوشی نیست. استفاده ی به جا از رنگ ها، پرداختن مناسب به جنس لباس ، همخوان کردن طرحهای پوشش و در نهایت چیدمان هنرمندانه ی این ترکیبها با استفاده از علوم طراحی می تواند تاثیر گذاری شما را چندین برابر کند، به یاد داشته باشید که اصل ست کردن در پوشیدن لباس موجودیت اعتماد به نفسی است که برای شما ایجاد می شود پس بهترینها اگر در نظر شما ایجاد احساس رضایت نکند قطعا مناسب نیستند.

 

مطالب این مقاله به علت اصلی بودن و نگارش اولیه با استفاده از منابع معتبر می توانند به عنوان منبع و مرجع استفاده شوند.

انتشار قسمتی از متن یا تمامی مطالب این مقاله با ذکر منبع بدون اشکال است.

گردآوری و نگارش:

واحد آموزش و فن آوری دنیل تیسو

ست کردن و لباس پوشیدن با شناخت رنگها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.